تور کویر

 تور کویر یکی از محبوب ترین تورهای طبیعت گردی ایران می باشد . گردشگران طبیعت گردی در تور کویر می توانند از نخلستان ها ، پیاده روی در رمل ها شنی ، شب شنی کناره آتش و دیدن آسمان پر از ستاره در شب ،  دریاچه نمک ، آثار باستانی قدیمی همچون ارگ ، قنات ها و کلی دیدنی های خاص که شاید فقط در کویر های ایران بتوان مشاهده کرد.

تورهای کویر ایران معمولا از اواخر شهریورماه که هوا به سمت خنکی می رود برگزار میشود تا اواسط اردیبهشت ماه برقرار می باشد . در فصل تابستان بخاطر گرمای بیش حد ، که مسافران طاقت نمی آورند تورها اجرا نمیشود .

آلفونس گابریل(Alfons Gabriel) یکی از مشهورترین جهانگردان و محققان می باشد که طی سه سفر خود به ایران راجب کویر ایران تحقیقات فراوانی انجام داده است . ایشان در دومین سفر خود به کویر موفق شد راه سنگ فرش شده که برای دوران حکومت شاه عباس صفوی بوده است را کشف کند . آلفونس گابریل در سه صفر خود به ایران 5 کتاب نوشت که مهمترین آن می توان به عبور از صحرای ایران اشاره کرد . وی در کتاب خود یک شعار گفته که جاودانه شده و تمامی گردشگران به این حقیقت پی برده اند . آلفونس گابریل درباره کویر چنین گفته استهرکس یک بار محسور افسون کویر شود تا پایان عمر رهایش نخواهد کرد.

تورهای طبیعت گردی کویر معمولا به صورت تورهای یک روزه ، تور یک ونیم روزه ، تور دو و نیم روزه و تور سه و نیم روزه برگزار می شود . این تورها معمولا با اتوبوس ، میدل باس ها توریستی به صورت گروهی و یا با ماشین های آفرود به صورت شخصی انجام می شود

مسافران باید توجه داشته باشند از آژانسی تور کویر مصر را خریداری کنند که حتما از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران مجوز داشته باشند ، و در تورهای خود حتماً از راهنماهای  معتبر که دارای کارت لیدری می باشند استفاده نمایند و از اینکه در طی سفر بیمه هستم مطمئن باشند .

اقامت در کویر

مسافران تور کویر برای اسکان و اقامت در کویر یا در کمپ ها در چادر های حرفه ای مسافرتی اسکان خواهند داشت و یا در اقامتگاه های بوم گردی که به صورت سنتی می باشند.

این اقامتگاه ها یا بناهای تاریخی بوداند که با بازسازی آماده پذیرایی مسافران می باشند و یا بناهای نوسازی می باشند که به شکل سنتی ساخته شده اند.

مسافران باید توجه داشته باشند که هرچند اقامتگاه ها زیر نظر هتلداری و گردشگری میباشد ولی برای اینکه اقامتی راحت تر داشته باشند همراه خود ملحفه ، دمپایی ، در کنار سایر وسایل شخصی خود به همراه داشته باشید.

بعضی از اقامتگاه ها دارای سرویس بهداشی و حمام اختصاصی می باشند و بعضی ها به صورت عمومی می باشند

تور کویر مصر

تور کویر مصر معمولا با مدت اقامت 2.5 روز انجام میشود . معمولا در روزوهای چهارشنبه ساعت هشت شب به سمت استان تهران و منطقه خوربیابانک حرکت میکنند . حدود ساعت 09:00 صبح پنجشنبه به مقصد میرسند و و بعد از یک استراحت و صرف صبحانه به گشت می روند . شب را در اقامتگاه خود میخوابند و فردا بعد از صرف نهار به ادامه گشت میروند . و روزجمعه حدود ساعت 14:00 الی 15:00 به سمت تهران حرکت میکنند .

گشت های تور کویر مصر شامل : بازدید از روستای مصر ، روستای گرمه یا بیاضه ، دریاچه نمک و آبشار پتاس می باشد .

تور کویر ورزنه

تورهای کویر ورزنه به صورت تور طبیعت گردی یک و نیم روزه برگزار می شود و معمولا روزهای پنجشنبه ساعت 14:00 الی 15:30 از تهران حرکت میکنند و تا ساعت 23:59 روز جمعه به شهر تهران میرسند.

روستای ورزنه در استان اصفهان ، شهر کاشان  قرار دارد . و گشت های تور کویر ورزنه شامل بازدید از قلعه قورتان ، بازدید از برج کبوتر خانه ، بازدید از پل تاریخی ورزنه ، بازدید از سایت تفرحی واحه و تماشای گاو و چاه سنتی و آسیاب شتر سنتی شهر ورزنه می باشد .

تور کویر ابوزیدآباد

تور کویر مرنجاب

تور کویر طبس